Ekonomi

BlackRock’tan uyarı: “Merkez bankaları sıkı politikalar sürdürmek zorunda kalacak”

Investing.com – “Yüksek enflasyon, gelişmiş piyasa merkez bankalarını faiz oranlarını yükseltmeye ve para politikasını daha uzun süre sıkı tutmaya zorluyor gibi görünüyor. Duraklat Yaptı, ancak daha fazla artışın yolda olduğunu ima etti. Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz oranlarıartırdı ve daha fazlasının olacağını açıkça ortaya koydu.”

BlackRock (NYSE: BLK), en son haftalık piyasa yorumunda merkez bankalarının daha uzun süre sıkı kalacağını kabul ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri

ABD’deki duruma bakıldığında şirket, “İşgücü kıtlığı ücret artışını hızlandırıyor ve çekirdek enflasyonu yüksek tutuyor” dedi. yorumu yapar. Bu, Fed’in enflasyonla başa çıkmak için ‘ne gerekiyorsa’ yaklaşımını ortaya koyuyor. güçlendirmek içinyol açtı”.

BlackRock uyarıyor: “Fed ve Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırımlarının mevcut zararını hafife aldıklarını düşünüyoruz. Fed, tarihi düşük işsizlik oranlarına dayanarak büyüme tahminini yukarı yönlü revize etti. Bize göre Fed, istihdam-büyüme ilişkisinin kötüleşeceğine güveniyor olabilir. Talep yavaşlasa ve büyüme durgunlaşsa bile şirketleri işçi çıkarma konusunda isteksiz hale getirdi.”

BlackRock’un ayrıntılı olarak açıkladığı gibi, “Bazı veriler durgunluğun zaten gelmekte olduğunu gösterse de, bu, geçmiş durgunluklardan elde edilen zayıf istihdam verilerine (gri çizgiler) kıyasla son aylarda istihdam büyümesinin dirençli görünmesini sağladı (grafikteki turuncu çizgi).

Avrupa

BlackRock, Avrupa pazarına ilişkin analizine dönerek şu uyarıda bulunuyor: “ECB’nin daha fazla artırma kararlılığı, Avro bölgesi devlet tahvili getirilerini artırdı. ECB ve BoE’nin zamları için piyasa fiyatlandırması düşündüğümüzden daha aşırı hale geldi: Enflasyon yüksek kalırken fiyatlar yüksek. her ikisi de faiz oranlarının Fed’den çok daha uzun süre yüksek kalacağını gösteriyor”.

Kısacası, BlackRock şu sonuca varıyor: “Kısacası, yüksek enflasyon büyük merkez bankalarını politikayı sıkılaştırmaya ve muhtemelen daha da sıkılaştırmaya zorladığından, sıkılaştırmanın devam edeceğine inanıyoruz.”

Yatırımcıların makro risklere karşı tetikte olduğu değişken bir ortamda, portföyümüzü etkileyebilecek en iyi piyasa bilgilerine sahip olmak çok önemlidir. Bu konuda profesyonel araç Yatırım Proyardımcı olabilir.

Yatırım ProBirinci elden piyasa bilgilerine ve hisse senetlerini etkileyebilecek faktörlere ulaşabilirsiniz.

InvestingPro’nun 7 günlük ücretsiz denemesini buradan talep edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu