Haber

AB, Filistin ve İsrail taraflarını gerilimi düşürmeye çağırdı

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komitesi Başkan Yardımcısı Josep Borrell’den yapılan açıklamada, Filistin ve İsrail taraflarına bölgede tansiyonun düşürülmesi çağrısında bulunuldu.

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in Filistinli ailelerin evlerinin ruhsatsız olduğu gerekçesiyle ramazan ayında da yıkılmaya devam edeceğini açıklamasının ardından bölgede gerilim sürüyor. Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komitesi Başkan Yardımcısı Josep Borrell’in ofisinden yapılan açıklamada, Filistin ve İsrail tarafları gerilimi azaltma çağrısında bulundu. AB ve üye ülkelerin İsrail ve işgal altındaki Filistin topraklarındaki durumdan çok rahatsız olduğu belirtilirken, “Şiddet nedeniyle aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda İsrailli ve Filistinli zarar görüyor. Gazze, Batı Şeria ve Batı Şeria’daki durum. Doğu Kudüs alarm veriyor: “Sizi tırmanan gerilimi azaltmaya ve gerilimi düşürmeye davet ediyoruz. Askeri operasyonlar orantılı ve uluslararası hukuka uygun olmalıdır. Herkes tarafından kınanması gereken terör saldırıları ve bunları destekleyen uygulamalara hızla son verilmelidir.”

“Hıristiyanlar, Yahudiler ve Müslümanlar barış içinde yaşamalı”

Tüm bu gerilimin barışın önünde büyük bir engel olduğu ifade edilen açıklamada, “Kutsal yerlerin önceki kararlar doğrultusunda statüsü korunmalıdır. Hristiyanlar, Yahudiler ve Müslümanlar barışçıl bir orta zeminde yaşamalıdır. ABD, Ürdün’ü memnuniyetle karşılamaktadır.” ve Mısır’ın bölgedeki gerilimi azaltmak için Akabe Deklarasyonu’nu destekleme çabaları, “Tüm taraflar anlaşmalara uymalı” denildi.

İsrail, Filistinlilerle gerilimi önlemek için son yıllarda ramazan ayında evlerin yıkılmasını durdurdu. – BRÜKSEL

melikgaziajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu